Zvládate svoju agresivitu??

Autor: Juraj Hradský | 10.12.2012 o 10:39 | (upravené 10.12.2012 o 10:46) Karma článku: 11,59 | Prečítané:  224x

Iste vás prekvapí keď zistíte, že i u človeka, ktorého ste poznali ako pokojného a vyrovnaného, sa dostaví prejav agresivity. A nejde iba o prekvapenie. Nastúpi i pocit sklamania a straty niečoho, v čo ste verili ako v malý ostrovček stability vystupujúci z mora šialenej reality. Zneistí vás to a uvažujete čo sa to s nami vlastne deje. Je to obraz dnešnej neistej doby, úpadku politického, kultúrneho, sociálneho a z toho vyplývajúceho i osobného?

Nezvládame stresy, starosti a problémy nakumulované všeobecne vo verejnom sektore, ktoré sa nás bezprostredne dotýkajú a v ich dôsledku i tie svoje vlastné, osobné.  Zrejme sa teda niet čo čudovať nášmu správaniu keď i drobné nedorozumenia nad ktorými sme v minulosti iba pobavene mávli rukou, nás dnes naštartujú do roly až psychopatických indivíduí s príslušnými reakciami.

Sú to bežné denno-denné situácie majúce svoj počiatok v preplnených prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy, práci, nákupných centrách. Pozorujete ľudí, ich správanie, mimiku a predstavujete si odistenú tikajúcu nálož schopnú na najmenší impulz až sebazničujúco vybuchnúť. Malichernosti, ktoré dokážu naštartovať našu nervovú sústavu do neskutočných agresívnych polôh sú iba akýmisi spúšťačmi - ventilmi, ktorými sa snažíme uvoľniť nahromadenú negatívnu energiu načerpanú počas dňa a ktorej sme schopní zbaviť sa iba takýmto konfliktným spôsobom. Je to zlé, ale ešte horšie je, keď tento nebezpečný batôžtek nervov nie sme schopní odprezentovať v cudzom prostredí, na verejnosti, nakoľko sme si ešte zachovali akési posledné zdrapy slušnosti, (príp. z nedostatku odvahy?) ale dotrepeme ho domov, kde z neho nadelíme svojim najbližším. Vykričíte sa, tí ráznejší pobúchajú i päsťami po stole ba závislejšie indivíduá i po svojich polovičkách a ratolestiach.

Počúvate veľa podobných príbehov od ľudí - priamych aktérov „odreagovávacích kurzov" - inteligentných ľudí, ktorí takýmto skratovým spôsobom riešia svoje neriešiteľné boliestky. S odstupom to samozrejme vidia v inom svetle a so zahanbením a ľútosťou hovoria o situácii ktorá ich samotných prekvapila a ktorej nedokázali v tej kritickej chvíli čeliť iným spôsobom.

Nuž - kde sú zárodky našich vnútorných tráum, skratových konaní a celkového nepokoja? - Začína sa to tam, kde si myslíme, že sa nás to ani tak veľmi nedotýka. Zdá sa nám to akosi vzdialené a nedosiahnuteľné. Hry mocných, politika, ktorú nám servírujú masovokomunikačné prostriedky priamo do našich teplých domovov, do nášho pohodlia televíznej fotelky a papúč. Roztáčajúce sa špirály problémov, nepokoje, nezamestnanosť, inflácia, štrajky - ktorých dôsledky ale postupne zažívame na vlastnej koži. Plus kumulovanie vlastných problémov, osobných, rodinných, spúšťajú v nás reakcie, o ktorých sme si ešte donedávna mysleli že sú vyčlenené iba pre psychicky narušených jedincov. Beda vážení - sme v tom všetci!!! - strata ilúzií je bolestná, ale snáď ešte nie je tak zle. Zatiaľ si ubližujeme psychicky, zle bude, až sa začneme vo väčšej miere stretávať s majiteľmi monoklov, zlomených nosov či odhryznutých ušníc. Doteraz ta devastácia národa prebieha akosi vnútorne, nabúrava psychiku a už sa len modlime aby neprešla do vizuálneho štádia, keď na sebe budeme nosiť aj jej vonkajšie prejavy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šanca zrušiť Mečiarove amnestie zostáva živá, parlament ju posunul ďalej

Parlament schválil aj vládnu deklaráciu, ktorá amnestie odsudzuje.

KOMENTÁRE

Lexu by azda dokázala dostať ultraprecízna formulácia

Deklarácia, čo navrhuje Fico, je výborná forma, ale zlý text.

TECH

Zistili, prečo Samsungu vybuchovali a horeli mobily

Pri Galaxy Note 7 nešlo o záhadnú chybu, ale o zlú konštrukciu.


Už ste čítali?