Načo ...

Autor: Juraj Hradský | 10.5.2011 o 11:35 | (upravené 10.5.2011 o 11:45) Karma článku: 1,94 | Prečítané:  865x

Načo ... Načo? Načo?! A čo načo ? Aha, - to je zasa jeden z tých slávnych názvov úvahy. Žonglovanie so slovkom, ktoré sa dá vyrieknuť niekoľkými spôsobmi a vždy to bude o niečom inom. Skúsime ? Skúsme. Teda:

 

Načo... -  Bez otázky a k tomu prislúchajúceho otáznika. Iba tak - načo... . Monotónne. Je za tým rezignácia. Rezignovanie na niečo, na čom iste záležalo. Vplyvom niečoho - určitých okolností, prekážok, nedostatku niečoho, sa to niečo nemohlo rozvinúť, ukázať sa v konečnej - finálnej podobe. Ďalej to nejde a tak všetko končí vo vzduchu zaveseným rezignujúcim slovkom - načo... .

Načo ? - Tu už nie je po rezignácii ani stopy. Práve naopak. Ponúka sa dvojaké vysvetlenie. Záleží od intonácie. V prvom prípade ide o zvedavosť. Pýtame sa, aby sme sa dozvedeli. Samozrejme nie vždy natrafíme na človeka ochotného na vašu otázku vyčerpávajúco odpovedať. Našťastie, aj dnes je ešte veľa slušných ľudí, ktorí na slušne položenú otázku podajú slušne koncipovanú odpoveď. Ale, nájdu sa aj iní, totiž takí, ktorí v dôsledku nahromadenej negatívnej energie, či z akejsi zatrpknutosti a aj dávky škodoradosti vám na vašu otázku nepodajú vyčerpávajúcu odpoveď. Ba ani akúsi informatívnu. Na vašu jasnú otázku vám dajú stručnú a jasnú, ale pre vás iste nie uspokojivú odpoveď. Vy sa pýtate - načo ? - odpoveď znie - na hovno! Takáto odpoveď iste neuspokojí vašu zvedavosť a túžbu po poznaní. Naviac - je urážlivá a dotýka sa vás viac, ako ste ochotní si pripustiť. Myslím si ale, že sa netreba púšťať do ďalšej debaty s takýmto indivíduom, ktoré sa nerozpakuje pohotovo vystreľovať neslušné invektívy a obhadzovať vás impertinentnými výrazmi. Ak sa budete snažiť takéhoto človeka inteligentne poúčať o spôsoboch slušnej konverzácie, mám také tušenie, ktoré hraničí s istotou, že inzultácia, po ktorej budete zopár dní kukať na svet iba jedným okom, bude iba dôsledkom vašej prednášky o princípe mravnosti. A to môžete byť ešte rád, ak si to odnesie iba to jedno kukadlo, ktoré vôbec nebolo do tohto problému zainteresované. Bolo by iste horšie, keby ste dostali pár po vašom reprodukčnom otvore, ktorý to vlastne všetko spôsobil. Čo tam po kukadle. Máte ešte jedno a na to postihnuté vám manželka položí octanový obklad. Ale pár vybitých zubov ? - tie vám už nenarastú, iba ak si obstaráte umelé. Takže - aj na takýchto ľudí natrafíme a preto treba pristúpiť k precíznej selekcii, kým niekoho obšťastníme takouto otázkou.

Iná intonácia otázky - načo ?! - nás zasa zavedie úplne inam. V tóne, ktorým túto otázku podložíme, je ukryté akési pohŕdanie. Dávame najavo zbytočnosť toho konkrétneho úkonu, ktorý tým u dotyčného znevažujeme. Čiže - ani nečakáme odpoveď, nakoľko takýmto tónom vyslovené - načo ?! - si ani žiadnu odpoveď nevyžaduje. A takto by sme ani otázky klásť nemali. Nezlučuje sa to s našou výchovou v rodine a ani so základnými pravidlami slušného správania. Dehonestujeme tým tých, ktorým tieto ironizmy adresujeme a ak ešte navyše z toho máme dobrý pocit, stávame sa nebezpečnými ignorantmi, rezignujúcimi na vieru v pekné medziľudské vzťahy. A to si myslím nezaslúžime ani my, a už vôbec nie tí, ktorí sú našimi impertinenciami postihnutí.

Áno, súhlasím - ak by sme natoľko zblbli, že by sme z akéhosi pocitu nenaplnenosti nášho životného poslania a osobnej kariéry vstúpili do politických košiarov, čím by sme sa akosi automaticky stali, prepytujem - politikmi - problém slušnosti a výchovy by nás už nemusel nikdy trápiť. Našťastie ani ja, ani moji najbližší známi politikmi zatiaľ nie sú a preto sa i naďalej budeme trápiť naším svedomím, etikou, morálkou, slušnou výchovou a medziľudskými vzťahmi. Budeme sa i naďalej usilovať o to, aby heslo „človek človeku vlkom" nepreniklo z ochrankou strážených politických košiarov von, medzi nás, ale aby i naďalej harašilo iba na svojej domácej pôde - v parlamentných a vládnych koridoroch. Tam nachádza vynikajúce podmienky a živnú pôdu medzi poslancami a politikmi, ktorí sa so svojou každodennou politickou prácou tak zžili, že bez tohto hesla sa jednoducho nevedia pohnúť ďalej. Vlčie masky sa skladajú iba raz za čas. Nasadzujú sa masky baránkov, ktorými lákajú voličov na predvolebné gulášpartie. A potom zasa spustia vlčie zavýjanie, ktoré sa nesie vládnymi i parlamentnými sieňami, odkiaľ sa masovokomunikačnými kanálmi dostáva medzi frustrovanú a rezignovanú verejnosť. Verejnosť, ktorá sa už ani nepýta -  načo?! - a je to aj myslím pochopiteľné. Veď v jedinej stručnej odpovedi arogantnej politickej mašinérie, ktorou vás iba tak úchytkom  poctí, sa môžete dozvedieť iba jediné - na hovno!

 

 

Bratislava - Jarovce, 16.12.2005                                                   Juraj   Hradský, FINS

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?