Už ste sa konečne sčítali???

Autor: Juraj Hradský | 24.5.2011 o 11:22 | (upravené 24.5.2011 o 11:28) Karma článku: 2,96 | Prečítané:  409x

To bola snáď najčastejšia téma dnešných dní a snáď nikde vo svete nedokážu takejto štatistickej akcii dodať na „atraktivite" ba až priviesť národ do totálnej neistoty, ako je tomu tu, u nás, na malom Slovensku. Nuž - sčítanie obyvateľstva, domov, bytov a ďalších pridružených zaujímavostí má nepochybne nielen pre samotný štatistický úrad, ale aj pre chod ekonomiky a hospodárstva našej krajiny nepochybne strategický význam.

Akcia bola pripravená, tlačivá vytlačené, sčítací komisári určení a dôkladne inštruovaní - ideme na to - teda snáď by sme aj išli - ale sme na Slovensku. Len čo sme sa dozvedeli o novinke Štatistického úradu SR - nalepovať na obálky čiarové kódy, ktorými sa mala stratiť anonymita poskytovateľov údajov, mailové schránky sa plnili varovnými správami o nelegálnom získavaní údajov, ktoré môžu slúžiť nie iba samotnému iniciátorovi akcie, ale aj ďalším úradom, ktorým sympatie ľudia veľmi nevenujú. Poplašné správy sa teda rozbehli a zneistili i tých pevne rozhodnutých a poslušných vyplňovateľov dotazníkov. Ďalšia jobovka prišla o minútu dvanásť, keď sa do celkového zmätku do pekne pripravenej štatistickej akcie vložil Úrad na ochranu osobných údajov SR so závažnou informáciou o protiprávnych krokoch Štatistického úradu SR pri získavaní potrebných údajov. Nuž - zmätok, ktorý nestranný pozorovateľ porovná akurát tak s Kocúrkovom a i tam iste pripravujú podobné akcie zaujímavejšie. Pre upokojenie situácie sa rozvážnou výzvou pokúsil ešte všetko zvrátiť predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, ktorý poprosil ľudí, aby si nevšímali výzvy proti účasti na sčítaní obyvateľstva. Má pravdu v tom, že - citujem: „v dnešnej „informačnej dobe" existujú predsa tisícky spôsobov, ako získať intímne informácie o nás všetkých, existuje však iba jeden oficiálny prameň, ako zistiť národnostnú či konfesnú príslušnosť obyvateľov, so značným dopadom na kvalitu práv národnostných menšín ale aj cirkví a takou je práve sčítanie obyvateľstva. Zdá sa teda, že môže ísť o organizovanú kampaň s cieľom oslabiť počty Slovákov, či napríklad kresťanov. Veľa napovedá aj fakt že v iných štátoch, napríklad  v susednom Česku, sa podobné kampane neorganizovali."

Takže - keď už sme si takto prácne to naše sčítanie skomplikovali, som veľmi zvedavý, ako si Štatistický úrad SR poradí s množstvom neúplne vyplnených tlačív, s obálkami bez identifikátorov, či s tlačivami a obálkami, ktoré nenávratne skončili v domácom odpadkovom koši nespokojných a frustrovaných respondentov. Nuž, blíži sa zasa jeden koniec hry na pravdu, dotovaný nemalou finančnou čiastkou z našich daní, ktorej výsledky zrejme na vybraný vznešený cieľ veľmi neposlúžia.  Už sú v programe trestné podania Úradu na ochranu osobných údajov SR na Štatistický úrad SR a samozrejme aj naopak. Len čo sa skončí hra na sčítanie, iste budeme mať možnosť sledovať aj hru s behom na dlhé trate - kto je vlastne vinný???

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?