Tak kto je tu rasista!? ...

Autor: Juraj Hradský | 30.5.2011 o 17:35 | (upravené 30.5.2011 o 17:51) Karma článku: 7,67 | Prečítané:  565x

K tomuto zvolaniu ma inšpirovala jedna príhoda z mestskej hromadnej dopravy. Ale - poporiadku. Rasizmus, rasista - tento fenomén tu používame raz právom a inokedy zasa ako kladivo na všetkých, ktorí sa akýmsi originálnym spôsobom snažia vnímať určité veci a problémy trošku inak, povedzme nekonformne. To, že sa nepozerajú na príslušníkov iných rás ako na nejaké exotické čudá, ku ktorým máme sklony chovať sa ako k nevedomým malým deťom ešte neznamená, že im treba na čelá tľapnúť samolepku s už spomínaným  termínom.

Snažíme sa správať sebavedome, suverénne, teda presne tak, ako sa tu u nás správa 99% cudzincov, ktorí sú tu či už na pracovnom alebo študijnom pobyte, prípadne na dovolenke. Sám som na sebe ba ani v sebe vo vnútri  žiadne rasistické sklony doteraz nespozoroval hoci som prežil zopárkrát snahy o takéto hodnotenie. Prečo? Myslím, že nie je chybou, ba ani úchylkou, nazývať veci pravými menami a teda ak sa raz niekto prejavuje ako hlupák, je úplne jedno, či je Slovák, Čech, Maďar, Vietnamec, Číňan, alebo obyvateľ čiernej Afriky, klasifikovať ho ako hlupáka nie je rasistickým počinom. Skúste ohodnotiť hlúpy skutok našinca - Slováka a na základe toho ho nazvať hlupákom! - Prinajlepšom vás pošle niekam do celkom teplých intímnych  oblastí a prinajhoršom vám uvoľní zopár zubov. Neviem, ako by sa zachoval v tomto prípade Číňan, Vietnamec, alebo obyvateľ čiernej Afriky. S Čechmi a Maďarmi to mám jasné, sme predsa podobné nátury. Dilemou je aj prístup k našim cigánskym spoluobčanom. (Proti označeniu Róm - Rómovia, sa ohradzujú i oni sami). Tu si už netrúfam povedať, že sa na nich pozeráme ako na exotické čudá, to nie - žijeme spolu počas dlhého obdobia a ich spôsob života - alebo aspoň podstatnej čiastky z nich, priznajme si - je pre nás neakceptovateľný, vyvolávajúci odpor, obavu a aj strach. Ak sa ohlásite, že sa vám deje neprávosť z ich strany, zdvíha sa to povestné kladivo ktorým vás tresnú po hlave a nálepky rasista sa už nezbavíte. Ako na to a čo s tým - to nie je momentálne úlohou tejto úvahy a nakoniec, na riešenie tejto problematiky tu máme toľko organizácií spoločne s tretím sektorom, že táto otázka už dnes vôbec nemala byť problematickou a aktuálnou. Nálepkou rasista sa tu na Slovensku bežne častujeme medzi sebou, dokonca v masmédiách a pripadá nám to celkom správne poukazovať na jedincov, ktorí sa určitým spôsobom nezmestia do kože. Ale na základe našich vnútorných hodnotení ktorými sa tu hojne a veľakrát zbytočne okiadzame nás vníma aj okolitý i vzdialený svet, ktorý nám v rôznych hodnoteniach udeľuje nelichotivé známky odsúvajúce nás kdesi na chvost v ponímaní demokracie.

Poďme ale k príhode. Cestoval som s kolegom autobusom mestskej hromadnej dopravy. Bol samozrejme plný. Pri stredných dverách sedel pekne oblečený muž čiernej pleti a nad ním sa skláňal jeho kolega, ktorý s ním po anglicky komunikoval. Na zastávke sa otvorili dvere, nastúpila pani s nákupnými taškami a s malým asi 6 - 7 ročným dieťaťom so školským vakom na chrbte. Chytili sa tyče pri sedadle kde sa bavili spomínaní dvaja černosi. Stojaci zhodnotil situáciu a povedal niečo sediacemu kolegovi, načo sa tento postavil a uvoľnil miesto nastúpivšej dvojici. Myslím, že keby pani rozumela aspoň čiastočne anglicky, na sedadlo by si nesadla, naopak - s odporom by vystúpila na najbližšej zastávke. Ohromilo to kolegu i mňa. Elegantný černoch totiž povedal sediacemu kolegovi: „Pusti sadnúť tú bielu kurvu." !!! Tak - kto je tu rasista!?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?