"Pokoj v duši" ...

Autor: Juraj Hradský | 15.12.2011 o 9:02 | (upravené 15.12.2011 o 9:07) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  314x

Máme ho?? - Ak sa opýtate dnes, v tomto predvianočnom čase kohokoľvek, zrejme si vás iba významne prezrie a prípadne si poklepe po čele. Aký pokoj - a ešte v duši!? - ten iste nie je normálny, teraz?? - keď nevieme čo skôr, stresy v zamestnaní (kto ho ešte má) upratovanie, varenie, pečenie, behanie a zháňanie sa po obchodoch za vecami, o ktorých si každý rok hovoríme - tak toto nabudúce vybavím oveľa skôr. Úmerne k blížiacemu sa koncu Adventu nenadobúdame ten toľko potrebný pokoj v duši. Naopak, stúpa nervozita a u niektorých jedincov aj dovtedy skrytá forma agresivity ktorú voči svojim blížnym prejavujú hlavne v nákupných centrách.

Čas Adventu bol pôvodne určený na celkom iný účel. Každý z nás, kresťan, či ateista vie, že sviatky Vianoc sú oslavou narodenia Krista a práve čas Adventu je akousi vnútornou prípravou na Jeho príchod - Advent. Nuž, kedysi to bolo naozaj inak, zrejme si každý našiel i viac toho času na všetko a život bol akýsi menej komplikovaný. Čím viac postúpila civilizácia s jej modernými technologickými postupmi ktoré nám umožňujú šetriť čas, zisťujeme, že ho máme stále menej a menej. Je to naozaj tak? Nebude to ako v našom zdravotníctve, že peňazí by tam bolo aj dosť, iba je problém s ich prerozdeľovaním a využívaním? Zrejme tak je to aj s naším časom, ktorého by aj snáď bolo dosť, iba si ho akosi nevieme zadeliť a v dôsledku toho - nestíhame, nastupujú stresy, naháňanie sa a ďalšie zbytočné úkony ktoré čeria hladinu nášho adrenalínu. Na to príslovečné hľadanie pokoja v duši nám jednoducho nezostane čas.

Práve som dočítal článoček v istom časopise plný zaujímavých myšlienok, otázok a odpovedí ktoré nútia človeka zamyslieť sa nad týmto všetkým a následne prehodnotiť hlavne to svoje vlastné predsviatočné pechorenie sa za niečím, čo ani naplnením a ani dôležitým obsahom tohto adventného času vlastne nemusí byť. Je to o niečom inom, o hľadaní toho dávno zabudnutého pokoja v duši ktorý nám táto prekomercionalizovaná doba "ufikla" ako nepotrebný apendix a v ktorej úzkych mantineloch sme vedení blikajúcimi pozlátkami a bezcennými čačkami povýšenými na najdôležitejšiu súčasť sviatkov Vianoc. Asi budeme musieť prejsť - každý v sebe samom - dlhú cestu triedenia a následného poznania čo vlastne Advent je a čím si ho my sami napĺňame. Je to naozaj na zamyslenie sa a aj na tichú meditáciu ak vôbec sme schopní v tomto uponáhľanom čase si takéto chvíľky pre seba ušetriť. Fráza o tom, že sme sa ocitli vo vleku tejto zvláštnej skomercionalizovanej doby neobstojí. Homo sapiens, ako sme sa pomenovali ako najdokonalejšia forma vývoja človeka,  predsa dokáže zvážiť a posúdiť skutočné od fiktívneho. Skutočné dni prípravy na príchod - Advent - od fikcie v podobe nabubrelých reklamných spotov propagujúcich veci a vecičky, ktoré by sme v inom čase prešli bez povšimnutia. Keď to všetko skončí a zasadneme spolu unavení a vystresovaní po prežitom k štedrovečernému stolu, dokážeme sa ešte tešiť z tohto najkrajšieho sviatku v roku, ktorý by mal do nás vliať silu a optimizmus spojený s radosťou a očakávaním splnenia tých najpozitívnejších prianí? Myslím si, že i cez všetky tie predvianočné peripetie sa dopracujeme ku kladnej odpovedi a všetko to negatívne, čo absorbujeme počas Adventu z nás spadne a rozplynie sa vo vianočnej atmosfére pokoja.

Práve pokoj a rozžiarené detské očká plné radostného očakávania nám dajú nielen zabudnúť, ale možno s určitým pocitom prekvapenia zistíme, že sa dostavil aj ten príjemný, vnútro hladkajúci a dnes už pre nás mnohých skoro neznámy pocit - Pokoj v duši.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Pánik potvrdil skvelú formu

Útočník získal v posledných šiestich zápasoch deväť bodov za päť gólov a štyri prihrávky.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?