Kráľ Samo a jeho ríša II.

Autor: Juraj Hradský | 26.11.2012 o 10:23 | (upravené 26.11.2012 o 10:30) Karma článku: 11,26 | Prečítané:  437x

Literatúra o Samovi a jeho ríši je bohatá. František Palacký v Geschichte von Böhmen uvádza, že: Samo pochádza zo slovanských (slovenských) Venetov z Nizozemska, ktorých tam Germáni utláčali. Odtiaľ odišiel s družinou franských kupcov a od roku 623 bojoval v českom(!) vojsku proti Avarom. Názory historikov sa trieštia aj pokiaľ ide o lokalizáciu územia, na ktorom Samo vládol. Niektorí dokonca vylučujú územie Slovenska zo Samovej ríše a posúvajú  ho do Čiech, resp. na územie Moravy a Dolného Rakúska. Názory na túto otázku dodnes nie sú jednotné.

Fakty, podporené archeologickým výskumom a štúdiom dokumentov hovoria jednoznačne. Samova ríša sa nachádzala na území Čiech, Moravy, Dolného Rakúska, severozápadného Maďarska a juhozápadného Slovenska.

Nielen Česká a maďarská veda prisúdila Samovi úlohu „náčelníka slovanského kmeňového zväzu". Stačí nazrieť do našich Autobiografických slovníkov, Naučných slovníkov, ale aj do učebníc Dejepisu. My sami týmto nedôstojným spôsobom degradujeme túto dejinotvornú osobnosť našej histórie.

Narodil sa okolo roku 600. Otázka jeho pôvodu je dodnes otvorená. Hoci k jeho menu sa automaticky pridáva dovetok - Frank. Fredegar uvádza, že Samo bol natione Francos. Pojem národnosti, ako ho chápeme dnes, používa výrazy genere- ex genere. Čiže Samo nemusel byť franskej národnosti, ale iba štátnej príslušnosti. V spise bavorského kléru z roku 871 De Conversione  sa uvádza, že Samo bol knieža v Korutansku. V spise Gesta Dagoberti zo začiatku 9. storočia sa síce neuvádza priamo Samov pôvod ani národnosť, ale jeho formuláciu možno vysvetľovať v tom zmysle, že bol Sloven - Vinid. Veta: V tom roku Sloveni, menom Vinidi, ktorých kráľom bol Samo ... potvrdzuje, že Frankovia pokladali Sama za Slovena a - kráľa. Veď kráľom každého národa býval člen príslušného národa - jestvujú samozrejme výnimky, ktoré aj v tomto prípade môžu potvrdzovať pravidlo. Aj u Fredegara, ktorý vysvetľuje Samov pôvod, môžeme text bez vložených čiarok vysvetliť tak, že Samo zhromaždil viacerých franských kupcov z kraja Senonského. Teda Frankmi mohli byť kupci, nie Samo. Takémuto vysvetleniu nasvedčuje aj plurál Francos, namiesto singuláru Francus, keby tu išlo o Sama. Či už bol Samo Frank, alebo Sloven, od svojho príchodu medzi Slovenov sa stal jedným z nich. Bolo všeobecne známe, že Sloveni boli sebavedomí, neznášali cudziu nadvládu, o čom sa po desaťročia mohli presvedčiť Avari a nikdy nestrpeli, aby im vládol cudzinec. Tento fakt potvrdzuje aj práca Pseudo-Maurikia zo 6. storočia - Slovanské aj Antské kmene majú podobný spôsob života,  ako i obyčaje a súc zvyknuté na slobodu, nedajú sa nijako zotročiť ani podrobiť, najmä vo vlastnej zemi. Podobne sa vyjadril aj Fredegar.

Nuž, veľa najvýznamnejších historických osobností zmenilo národnosť a iba málokto tomu venuje takú pozornosť, ako pri Samovom pôvode. Stačí spomenúť Georga Washingtona, pôvodom Angličana, ktorý ako vodca amerického vojska porazil Angličanov a stal sa prvým prezidentom USA. O jeho americkej národnosti nik nepochybuje. A čo generál Klapka, ktorého monumentálna socha dominuje námestiu v Komárne? Bol Moravan, neskôr velil uhorskému vojsku, ale o jeho pôvodnej národnosti maďarská historiografia cudne mlčí. Podobne je to v prípade Slováka Lajoša Košúta pochádzajúceho z Turca, alebo Dolnozemského Slováka Petöfiho - Petroviča.

Samo svoju identitu, či dnešnú dilemu zástupu historikov,  kam ho vlastne zaradiť, vyriešil už počas svojho života. Svojimi činmi, skutkami a životom dokázal, že patrí k Slovenom, ba stal sa skutočným zjednotiteľom a zakladateľom slovenského národa. Zároveň treba zdôrazniť, že staré pramene považujú Sama za kráľa - rex - tak isto, ako Dagoberta I. A teda ak ho za kráľa označovali oni, nemáme dôvod túto skutočnosť meniť a degradovať ho na náčelníka a jeho ríšu - kráľovstvo -  na akýsi kmeňový zväz.

Pokračovanie

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?