Kráľ Samo a jeho ríša III.

Autor: Juraj Hradský | 26.11.2012 o 17:32 | Karma článku: 11,34 | Prečítané:  485x

Samo nebol ani kráľom českým, ani kráľom moravským z jednoduchého dôvodu. Takéto národy ešte vtedy neexistovali. Keby aj skutočne pochádzal z kraja senonských Keltov, stal sa Slovenom a práve Sloveni majú najväčšie právo hlásiť sa k nemu, či priamo si ho privlastniť. Frankovia, Česi, ani Kelti mu pomníky nestavajú a iste ani stavať nebudú. Prečo aj. On ich záujmy nikdy nezastupoval. To sme oprávnení a povinní urobiť my, Sloveni - Slováci.

Samo nebol kresťanom. Mal dvanásť slovenských žien, čo medzi kresťanmi nebolo možné. I to svedčí proti jeho franskej národnosti, nakoľko franské centrálne provincie boli už v tom čase kresťanské. Franského Dagobertovho vyslanca Sibariusa k sebe nechcel vôbec pustiť. Musel sa prezliecť do slovenských šiat, aby bol Samom vypočutý. Trval na rokovaní ako rovný s rovným, o vzájomných problémoch medzi oboma ríšami. Odmietol prijať akékoľvek ultimatívne požiadavky Frankov. Takto by žiadny Frank nekonal! Franský vyslanec Sibarius sa na Sama osopil, že nebudú na základe rovnosti vyjednávať s pohanskými psami, čím vlastne potvrdil, že Samo bol pohan a že jeho kráľovstvo nepatrilo do zväzku kresťanských panovníkov a že ho k Frankom nič nepútalo. Podľa toho mohol byť Samo slovenský kupec, ktorý zverboval vo Franskej ríši franských kupcov a s nákladom zbraní sa vydal na pomoc svojim. Ich boj považoval aj za svoj vlastný. Keby nebol Slovenom, nemohol by sa stať ich kráľom. Keď olúpili a zabili franských kupcov, Frankovia za nich požadovali náhradu. Ale Samo zaujal stanovisko, ktoré by sotva zastával ako bývalý franský poddaný. Riskoval pritom vojnu s Dagobertom. Ak by bol Samo naozaj Frankom, boli by to zaznamenali aj Gesta Dagoberti a dokonca Conversio by z neho nebolo urobilo Slovena. Iste by radi spomenuli, že medzi Slovenmi mali takúto osobnosť franského pôvodu.

Prečo sa ale o Samovi nezmieňuje ani jedna neskoršia staroslovenská písomná pamiatka? Je to možné vysvetliť tým, že archívy slovenských panovníkov z 9. storočia boli zničené za Vichingovho pohonu proti slovenským spisom a najmä za vpádu a drancovania starých Maďarov, ktorí zničili všetko, čo pripomínalo obdobie slovenskej veľkosti, predovšetkým rukopisy, archívy a kostoly. V neskorších písomných pamiatkach ktoré vznikali na Balkáne už nemali ich pisatelia záujem pripomínať slovenské historické osobnosti z predchádzajúcich storočí. Pozornosť bola zameraná predovšetkým na dejiny cirkevné, na liturgické spisy a na cirkevné a právne kódexy. Pre Bulharov boli dejiny Samovho kráľovstva už veľmi vzdialené..

História slovenských panovníkov a ich osudov pred príchodom Konštantína a Metoda na Slovensko sa z ich spisov celkom vytratila. Nezmieňujú sa ani o Pribinovi a Mojmírovi I., a II. Málo sa dozvieme aj o histórii Balkánu, o bulharských, srbských, či macedónskych dejinách. Aj fakt, že české, slovinské a chorvátske letopisy Sama nespomínajú svedčí o tom, že tieto národy ho nepovažovali za svojho.

Samo mal so svojimi dvanástimi ženami 22 synov a 15 dcér, teda spolu 37 detí. Slovenskí veľmoži boli iste pokračovateľmi jeho rodu. Keď ich v 9. storočí spomínajú franské letopisy, iste bol dostatok písomných správ, ktoré zanechali jeho pokračovatelia a následníci. To, že sa tieto spisy a dokumenty nenašli svedčí iba o tom, že tieto archívy boli zničené v priebehu 9. a 10. storočia. Samo zomrel okolo roku 658, čo ale zaiste neznamenalo okamžitý zánik jeho kráľovstva. Rozpad a zánik by zaznamenali franskí kronikári s veľkým zadosťučinením, ale nič také sa nestalo. Otázkou zostáva, kam sa všetci Samovi vojvodcovia, veľmoži a jeho 37 detí po jeho smrti podeli? Kontinuita ešte určité obdobie pretrvávala. Samovo kráľovstvo bolo samosprávnou oblasťou so samostatným vývojom, ktorý bol odlišný od avarského centra.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?