Sv. Mikuláš a tradícia ...

Autor: Juraj Hradský | 5.12.2012 o 22:54 | (upravené 5.12.2012 o 23:27) Karma článku: 3,23 | Prečítané:  525x

Tradičný pohľad na osobu sv. Mikuláša sa najmä v poslednom období akosi vytráca z nášho povedomia, čoho dôsledkom je výdatné komerčné masírovanie firiem, výrobcov, ktorí v podobe reklám svojich výrobkov v masovokomunikačných prostriedkoch útočia na všetky vekové kategórie ľudí nielen u nás, ale vlastne na celom svete. Nuž - amerikanizácia nás dostihla - resp. implantovali sme si ju celkom dobrovoľne do rôznych kategórií nášho života, nevynímajúc sviatky. Zbohom sv. Mikuláš - Vitaj Santa Claus?

- Do detských predstáv sme namontovali „Mikuláša" ako dobre živeného dobrosrdečného bielovlasého a bielobradého deduška s červenou čiapkou a červeným plášťom lemovaným bielou kožušinou, v červených čižmách, ktorý prichádza s vrecami darčekov na saniach ťahaných sobmi kdesi z ďalekého Laponska, z krajiny večného snehu a ľadu. Navštevuje dobré deti, ktoré obdarúva sladkosťami a hračkami. V nedávnej minulosti nám takýmto spôsobom vykresľovali deda Mráza ako akéhosi nástupcu detronizovaného sv. Mikuláša, ktorého nám ponúkli ako alternatívu zo Sovietskeho zväzu. Vzhľadom identický, ibaže prichádzal z ľadovej sibírskej tajgy. „Ded Moroz" ale dohral svoju historickú socialistickú úlohu a všetko naznačovalo, že sa tu ujme konečne tradícia sv. Mikuláša so všetkým, čo sa k tomuto patrónovi historicky i tradične viaže. Ale - beda. Naša potreba hľadať si cudzie veľké vzory a následne si i prisvojovať ich tradície nás zasa priviedla  tento raz nie na východ, ale na západ - do USA. Santa Claus šarapatí po našich mestách, obciach a dedinách výdatne živený reklamou, ktorá „valcuje" mysle a úsudky žiaľ hlavne našich detí.

Nazrime teda trošku do histórie a priblížme si tohto svätca bez nálepiek a pozlátka, ktorými ho „prizdobila" naša moderná, uponáhľaná, skomercionalizovaná spoločnosť. Svätý Mikuláš - Ágios, Nikólaos, Mikola - sa narodil okolo roku 270 v gréckom meste Patara v rímskej provincii Lýcii v Malej Ázii. Otec Epifanios a matka Ioanna boli dobre situovaní a veľkodušní kresťania. Počas morovej epidémie však zomreli a majetok ktorý zanechali rozdal Mikuláš chudobným. Jeho strýko, niekdajší biskup v Myre, postavil kláštor a Mikuláš sa v ňom stal opátom. Už v mladosti podstúpil cestu do Jeruzaléma kde navštívil Kristov hrob a pozrel si zvyšky jeho kríža. Študoval v Alexandrii. Práve po návrate z cesty do Svätej zeme vymenovali Mikuláša za biskupa v Myre. Bolo to za vlády cisára Diokleciána (Gaius Aurelius Valerius 243-313) v čase prenasledovania kresťanov. Jeho postavenie teda nebolo jednoduché. Zachránil mnoho odsúdených kresťanov ktorých vykúpil vďaka svojmu zdedenému bohatstvu. Na svoje náklady nechal postaviť nemocnicu. Mikuláš sa pre svoje činy stal obľúbeným biskupom, no ani on neunikol prenasledovaniu. Bol zatknutý a vo väzení čakal na trest. Avšak v roku 313 vydal cisár Konštantín Veľký (Flavius Valerius Constantinus 272-273 - 337) Milánsky edikt, ktorý povoľoval beztrestné vyznávanie kresťanstva a tak bol Mikuláš oslobodený. Vymenovali ho za arcibiskupa. Jeho najznámejším skutkom bolo zachránenie troch žien.

V meste žila jedna rodina, ktorej otec prišiel o všetky peniaze a jeho tri dcéry si mali na živobytie a veno zarábať ako prostitútky. Keď sa to dozvedel Mikuláš, rozhodol sa im pomôcť. V noci dal do mešca peniaze a položil ich na okno domu, v ktorom rodina bývala. To isté urobil aj po ďalšie dve noci. Každej dcére dal takto ako veno 100 aureov. Mikuláš zomrel vo veku 65 rokov 6. decembra v roku 345 - uvádza sa aj rok 351.

V Uhorsku sa slávila jeho pamiatka v prvých storočiach tamojšieho kresťanstva. Od roku 1092 sa stáva 6. december sviatkom pre celé Uhorsko. V Nemecku tento sviatok vyznávajú od konca 12. storočia a v Anglicku začiatkom 13. storočia. U Rusov bol zavedený nezávisle na správe gréckej - carihradskej, už roku 1091. Sv. Mikuláš je v Rusku najpopulárnejším svätcom.

Po smrti bolo jeho telo uložené do sarkofágu a namočené do myrhy. V roku 1087 ukradli námorníci z juhotalianskeho mesta Bari sarkofág z Myry a previezli ho do Bari, kde ho uložili v chráme sv. Štefana.

Počas jednej bohoslužby sa údajne zo sarkofágu začalo prúdom valiť také množstvo myrhy, že veriaci ju pozbierali do fľašiek a používali ju proti rôznym chorobám. Aj dnes sa v sarkofágu nachádza myrha. Niektorí vravia o zázraku a o večnej myrhe v hrobe Sv. Mikuláša. Svätý Mikuláš bol vďaka legendám aj patrónom námorníkov, obchodníkov, majiteľov záložní, lekárnikov či voňavkárov.

V legendárnom životopise sv. Mikuláša zohráva významnú úlohu číslo tri. Tri boli boháčove dcéry i vrecká zlata, ktorými ich obdaril, traja boli aj námorníci, ktorých vyslobodil z búrky pri tureckom pobreží, vzkriesil k životu troch zabitých mladíkov a zachránil troch neprávom odsúdených na smrť. Tieto dobré skutky konal pred svojou smrťou a rovnako aj po nej.

Na základe legendy o troch chudobných dievčatách sa zrejme odvodzuje ľudový zvyk v niektorých krajinách obdarúvať sa na sviatok tohto svätca drobnými darčekmi. Svätomikulášska tradícia vychádza aj z jeho účasti s deťmi ktoré viedol ku kresťanskej tradícii, obdarúval ich a pomáhal im.

Zvyk obdarúvať deti potom vznikol v Holandsku a odtiaľ sa rozšíril do Severnej Ameriky, kde k nemu prisťahovalci pripojili severské ľudové povesti o čarodejníkovi, ktorý zlé deti trestá a dobré odmieňa darčekmi.

Do známeho červeno - bieleho plášťa s čiapkou ho v rámci predvianočnej reklamnej kampane obliekol v prvej tretine dvadsiateho storočia (1931) americký koncern Coca - Cola. Postupom času sa Mikuláš  stal viac-menej reklamnou figúrkou, ktorá má so svätcom z Myry iba málo spoločného. Mikuláš je uznávaný ako svätec takmer na celom svete, za svätého bol vyhlásený v 8. storočí. Jeho tradícia sa stala súčasťou kresťanstva a kresťanskej kultúry a o jej sile svedčí množstvo sôch, obrazov a chrámov zasvätených tomuto svätcovi po celom svete.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?