O konci sveta ...

Autor: Juraj Hradský | 13.12.2012 o 22:39 | (upravené 13.12.2012 o 22:46) Karma článku: 4,96 | Prečítané:  432x

Čo prinúti doteraz normálne sa správajúcich ľudí odísť z napr. z Anglicka, všetko nechať, nakúpiť potraviny a usadiť sa pod Vihorlatom na Slovensku ktorý bol vytypovaný ako jedno z miest, kde sa dá prežiť ohlasovaný koniec sveta? Panika, zúfalstvo, strach z neznámeho? Fámy o mayskom kalendári s dátumom konca sveta živené masmédiami  dokážu takto dramaticky zmeniť život niektorých ľudí? Napadne vás, že je to „na hlavu"? - Je.

Ale - funguje to. Väčšina z nás berie tieto informácie ako zaujímavé spestrenie ale sú i takí, ktorí sa začnú pripravovať na 21. december 2012 ako na posledný deň prežitý na tejto zemi. Ich trauma z tohto dátumu a pud sebazáchovy ich núti konať rozhodnutia, ku ktorým by sa inak nikdy neodhodlali.

Vieme predsa, koľko koncov sveta už bolo od stredoveku ohlasovaných, či už bola  ich iniciátorkou cirkev, alchymisti, veštci alebo rôzni podnikavci.

Teraz tu teda máme Mayov a ich kalendár, ktorý sa končí dátumom 21. decembra 2012. Je to s nami teda zlé. Mayskí astronómovia ale svoje vedomosti neodhalili úplne. Alebo - výpočty umiestnili na trošku menší kameň a tak sa im tam vošlo iba niekoľko storočí. Iste tým nemysleli, že za posledným dňom ich kalendára nastane ten nami panicky ohlasovaný koniec sveta. Keby použili kameň väčší, mali by s tesaním znakov síce viac práce, ale panika z konca sveta by postihla dve generácie po nás a my by sme si ďalej mohli riešiť naše, v porovnaní so zánikom sveta, žabomyšie problémy marazmu ekonomiky, školstva, kultúry, športu, ekológie či medziľudských vzťahov.

Kamenný kalendár Mayov nám teda dáva zabrať. A čo my, nepripravíme niečo podobné pre našich potomkov? Nakoniec, o päťdesiat rokov môžu objaviť natlačené kalendáre z roku 2012 s päťdesiatročným cyklom,  ktorými sa nechala zviditeľniť  firma  prosperujúca v oblasti - dajme tomu - masmediálnej komunikácie. Budú končiť dátumom 31. decembra 2062. Nejakých dobrákov z bulvárnych médií (tie tu určite budú i o päťdesiat rokov) napadne že to je ďalší - tento raz konečný dátum konca sveta.

Ach jaj, ešte že väčšina z nás sa tejto budúcej paniky a sťahovania Európanov pod Vihorlat zrejme nedožije.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?